Gdy dom jest światem
Blog Pani Łyżeczki

Codzienność posrebrzana

Tylko się ucieszyć

2014-07-25 08:39:26, komentarzy: 6

- Wakacje są fajne, bo to tak, jakby codziennie była sobota, a nie trzeba sprzątać –oświadczyła Panna T. i zabrała się za porządkowanie szuflad we własnym biurku. Doskonałe streszczenie, na dodatek podkreślone czynem: robię to, co chcę, a nie to, co muszę.

 

Wakacje. Siedzimy wszyscy w domu i nareszcie mamy czas. Jakoś nikomu nie chce się specjalnie biegać ani jeździć, nikt nie szuka dodatkowych rozrywek. Dzieci wreszcie mogą spokojnie pomagać w kuchni albo rozwieszać pranie, Pan Łyżeczka ma czas, żeby pokój remontować, a ja doczekałam się, by spokojnie zabrać się za prasowanie. Prawda, rzadko wyobrażam sobie prawdziwe wakacje wypełnione pracą i remontem. Ale tylko w wakacje jest taki spokój. Śpimy jak długo chcemy, można siedzieć przy posiłkach i spokojnie rozmawiać, zamiast pędzić na kolejne zajęcia. Znów razem czytamy.

 

Patrzę na ten wiecznie brzęczący ul i cieszę się, że możemy po prostu być razem. Przypomina mi się zaraz ostatnia rozmowa pod wiatą.

 

Siedzieliśmy przy obiedzie, naprzeciw nas Marcin z Agnieszką, a za nimi zielona trawa. Opowiadaliśmy sobie, jak to się wszystko zaczęło, jak się poznawaliśmy i kiedy postanowiliśmy być razem. Mówiłam właśnie o tym, jak to mama wołała mnie do telefonu: „Jakiś B. do ciebie”, a ja nie mogłam sobie przypomnieć, czy znam jakiegoś B. Marcin zauważył przenikliwie:
- Zobaczcie, jak wiele zmieniło się od tego krótkiego zdania: „Jakiś B. dzwoni do ciebie.” Od tego czasu stworzyliście cały świat. Wy, dzieci, cała rodzina – jeden świat.

 

Zdziwiłam się. My? My tylko przyjęliśmy ten świat w prezencie. Jak siebie nawzajem, jak dzieci. Cały nowy świat, który został nam podarowany dzięki krótkiemu „Chcemy”. Zaufanie, że Stwórca świata podaruje i nam… On tworzy codziennie tysiące, miliony światów na tej ziemi. I nigdy się nie zraża. Działa po cichu, wytrwale, jak dziecko zajęte lepieniem babek z piasku. Jeszcze jedna i jeszcze. Jutro zastanie je pewnie rozsypane, staranowane nieuważnym butem. Usiądzie więc spokojnie na ciepłym piasku i będzie stwarzać od nowa, dawać życie i pytać, czy zechcemy przyjąć taki prosty dar. Jak dziecko wręczające pierwszą laurkę.

 

Snuję się więc teraz po domu i przyglądam wszystkim razem znad deski do prasowania. Myślę o stwarzaniu i przyjmowaniu, o odkrywaniu drugiego człowieka jak prezentu. Można o niego dbać, opiekować się nim, poznawać. Kiedyś tam wypuścić w szeroki świat i patrzeć, jak nabiera wiatru w skrzydła. I każdy prezent jest inny, każdy kryjący jakąś niespodziankę. Wystarczy po prostu nim się ucieszyć.

 

Siedzi we mnie wciąż ta rozmowa. Bo Marcin z Agnieszką byli tacy spokojni i pełni marzeń. Bo umieli nazwać po nowemu to, co wydawało się dawno oswojone. Przypominam sobie jeszcze jeden szczegół:
- Wiesz – mówię do Pana Łyżeczki – wzruszający jest ten M., który za cel życiowy postawił sobie, żeby jego żona była z nim szczęśliwa. To takie męskie wyzwanie: dalekosiężne i odpowiednio trudne.
Pan Łyżeczka uśmiechnął się tylko pod wąsem.
- Bo doprowadzić własną żonę do rozpaczy w dwóch zdaniach, to każdy głupi potrafi.

 

Uśmiecham się z wdzięcznością. Wreszcie mam na to czas.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Basia 9:03, 25 lipca 2014

  Krzepiące Łyżeczko :)

  Odpowiedz
 • Pani Łyżeczka 0:02, 26 lipca 2014

  Mnie też pokrzepia :)

  Odpowiedz
 • Karuzela 20:21, 25 lipca 2014

  Długo czekałam na Twój kolejny obrazek z życia...Dużo dobrych wakacyjnych dni życzę, by było co wspominać. I dziękujmy Stwórcy, jak ja kocham wakacyjny czas, mimo lat wielu na karku...

  Odpowiedz
 • Pani Łyżeczka 0:03, 26 lipca 2014

  A ja chyba jeszcze nigdy nie doceniałam wakacji tak bardzo, jak po tym roku. Tęsknię trochę za czasem, gdy dzieci jeszcze nie chodziły do szkoły ;)

  Odpowiedz
 • Sosenka 20:32, 26 lipca 2014

  "Chcemy"
  i stała się światłość
  :)

  Odpowiedz
 • Pani Łyżeczka 23:18, 4 sierpnia 2014

  Witaj, Sosenko!
  ...i świeci do dziś.

  Odpowiedz
Kreator www - przetestuj za darmo